اندر احوالات امگا ۶ ها | تغذیه سالم

اندر احوالات امگا ۶ا

حتماً شما قبل از این با خواص اسیدهای چرب امگا ۳ا آشنا شدین. علاوه بر امگا ۳ا اسیدهای چرب دیگری وجود دارن که امگا ۶ نامیده شده و خواص زیادی دارن.

(ALA) شناخته می شن. وجود این چربیای لازم واسه سلامتی ما لازمه.

مهم بودن این اسیدهای چرب وقتی بیشتر می شه که بدونیم بدن به تنهایی قادر به تولید اونا نیس. به خاطر همین باید از راه مواد غذایی تأمین شن. در این مقاله شما رو بیشتر با این اسیدهای چرب لازم آشنا می کنیم.

 

مصرف بیشتر از اندازه ممنوع

اسیدهای چرب امگا ۶ واسه تأمین سلامتی لازمن اما از طرف دیگه اگه در مصرف اونا زیاده روی شه می تونن مضر باشن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که باید در بدن ما تعادلی بین امگا ۳ا و امگا ۶ا برقرار باشه. کارشناسان بخش تغذیه می گن که نبود هماهنگی و تعادل بین این دو اسید چرب لازم می تونه خواص و فواید اونا رو کم کنه.

امروزه مردم در کشورای پیشرفته تمایل زیادی به مصرف امگا ۶ا دارن تا امگا ۳ا. به نظر بیشتر مردم، الویت دادن به مصرف امگا ۶ا هیچ مشکلی به بار نمی آورد. اما بهتره مصرف امگا ۶ا کاهش و بر عکس مصرف امگا ۳ ها زیاد شه.

باید بدونین که کارشناسان در مورد تعادل و اندازه این دو اسید چرب اختلاف نظر دارن. بعضی از کارشناسان تغذیه فکر می کنن که ضریب امگا ۳ و امگا ۶ در بدن یه به چهار هستش. یعنی به ازای هر یک دز امگا ۳ باید ۴ دز اسیدهای چرب امگا ۶ جذب شه. اما یه سریای دیگه این ضریب رو یه به دو می دونن. یعنی یه دز امگا ۳ در ازای ۲ دز امگا ۶. مشکل اینجاس که امروزه در تغذیه بیشتر مردم جهان این ضریب یه به ده و گاه یه به بیست و به نفع امگا ۶ا شده. این نبود تعادل نشون میده که مردم بیشتر از اینکه مواد غذایی پر از امگا ۳ا مصرف کنن به طرف مواد غذایی شامل امگا ۶ا گرایش دارن و این اصلاً به نفع سلامت اونا نیس. البته میشه این نبود تعادل رو خیلی راحت و با مصرف زیاد دانه ها، غلات و روغنای گیاهی جبران کرد.

در هر صورت به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مصرف بیشتر از اندازه و زیاد امگا ۶ا می تونه باعث مشکلات زیادی مانند احتباس آب، افزایش خطر تشکیل لختهای خونی در رگا، افزایش فشار خون و چیزای دیگه ای به جز اینا شه.

 

واسه حفظ تعادل بین اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ چیکار باید کرد؟

* کاهش مصرف روغنای گیاهی که پر از امگا ۶ا هستن.

* کاهش مصرف گوشت حیواناتی که با دانه ها تغذیه می شه.

* افزایش مصرف ماهی ها (ماهیایی که به طور طبیعی صید می شن نه ماهیای پرورشی) و روغن ماهی

* مصرف بیشتر گوشت حیواناتی که با علف تغذیه می کنن.

با رعایت مسائل بالا میشه تعادلی بین امگا ۳ا و امگا ۶ا درست کرد.

 

خواص اسیدهای چرب امگا ۶

امگا ۶ا اگه در ضریب مناسب و متعادلی با امگا ۳ا مصرف شن خواص زیادی دارن مانند:

* کاهش دردهای مربوط به آرتریت

* آرامش دردهای به وجود اومده به وسیله سندروم قبل از قاعدگی و مریضی فیبروکیستیک سینه

* کم شدن نشونه های مریضیای اگزما و پسوریازیس

* نابود کردن جوش و کوپروز (رگهای قرمز روی پوست)

* حفظ سلامت پوست، چشما، موها و مفاصل

* کم شدن اندازه کلسترول

* پیشگیری از التهاب عضلانی

* مقابله با مریضیای قلبی عروقی

* رشد سلولای مغزی در کودکان و انتقال بهتر سیگنالای عصبی

* شرکت در درمان سرطان. امگا ۶ا با افزایش اثر شیمی درمانی و کاهش مشکلات جانبی اون در درمان سرطان موثر هستن.

اسیدهای چرب امگا ۶ واسه تأمین سلامتی لازمن اما از طرف دیگه اگه در مصرف اونا زیاده روی شه می تونن مضر باشن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که باید در

بدن ما تعادلی بین امگا ۳ا و امگا ۶ا برقرار باشه

منابع غذایی امگا ۶ا

مواد غذایی زیر شامل بیشترین اندازه امگا ۶ا هستن:

روغن و تخم کتون، روغن و تخم شاه دانه، روغن هسته انگور، تخمهای کدو تنبل، روغن کنجد، روغن گردو، پسته، تخمه آفتابگردان (خام)، روغن زیتون و زیتون، روغن گل گاوزبان، روغن گل مغربی، روغن شاه بلوط، روغن انگور فرنگی، روغن جوونه ی گندم، مرغ و چیزای دیگه ای به جز اینا.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مصرف زیاد این روغنا و چربیا می تونه باعث چاقی شه. واسه کاهش وزن شما باید کلا مصرف روغن و مواد غذایی چرب رو کم کنین. بعضی از کارشناسان پیشنهاد می کنن واسه کاهش وزن بهتره که ۱۵ تا ۲۰ درصد از مصرف چربیای روزانه تون رو کم کنین.

واسه اینکه بدونین روزانه به چقدر چربی نیاز دارین می تونین کالریای دریافتی هر روزتون رو ضرب در ۱۵ یا ۲۰ درصد کرده و نتیجه رو تقسیم بر ۹ کنین. به خاطر اینکه هر گرم چربی ۹ کالری داره.

به مثالی که می خوام بزنم توجه کنین:

مثلا شما هر روز ۲۵۰۰ کالری مصرف می کنین. واسه اینکه بدونین روزانه چند گرم چربی می تونین استفاده کنین باید این جور ضرب و تقسیم کنین:

۲۵۰۰ * ۱۵ % = ۳۷۵

۳۷۵ / ۹ = ۴۱.۶

اگه این عدد رو گرد کنین متوجه میشین که شما روزانه به ۴۲ گرم چربی نیاز دارین.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *