اندام خانم ها بعد از زایمان + روشهای لاغری | رژیم غذایی

اندام خانوما بعد از زایمون + روشای لاغری

بسیاری از خانمها امیدوارن که شکم اونا هرچه سریعتر، پس از زایمون به شکل و اندازه قبل از بارداری برگرده.اگه اینجور می خواین به نکات زیر توجه کنین و اونو عمل.

 

معمولا خانمهایی که تازگیا زایمون کردن تغییراتی رو در بدن خود احساس می کنن که ممکنه قبلا از وجود اونا آگاهی نداشته باشن.

  بی اختیاری ادراری

این مشکل واسه تموم خانمها اتفاق نمی افته اما بی اختیاری ادراری پس از زایمون طبیعی واسه خیلی از مادران بطور موقت اتفاق میفته. در طول زایمون سر نوزاد به دیورهای واژن فشار وارد می کنه و در نتیجه اون اعصاب بطور موقت بی حس و بی حس می شن. در اثر این بی حسی و بی حسی، اعصاب به درستی فرمانها لازم شما رو دریافت نمی کنن و ماهیچه هایی که به شما در نگه داشتن ادرار کمک می کنن نمی تونن خوب فرمون رو دریافت کنن. خانمهایی که به شکل سزارین زایمون می کنن با احتمال خیلی کم دچار بی اختیاری ادراری می شن اما این مشکل در خانمهایی که زایمون طبیعی می کنن شایع تره. 

 

حالا خوبیش اینه در هر دو نوع از زایمون رشته های عصب به سرعت احیا می شن. در طول چند هفته ماهیچه های مثانه دوباره قدرت خود رو به دست آورده و از رشته های عصبی که به اونا فرمون میده خوب پیروی می کنن. در این مدت خانمها می تونن از نوار بهداشتی جهت خشک نگه داشتن لباس زیر خود استفاده کرده و تا جائی که امکان داره چندین بار به توالت رفته و مثانه خود رو خالی کنن. اگه بی اختیاری ادراری و نشت ادرار پس از گذشت چند هفته بهبود نیافت به دکتر متخصص مراجعه شه.

 در این حالت ممکنه وضعیتی واسه شما پیش اومده باشه که استرس بی اختیاری ادراری نامیده می شه. این وضعیت در اثر ضعیف شدن ماهیچه های کف لگن در دور و بر مجاری ادراری به وجود میاد.

در موارد شدید این مشکل با یه عمل جراحی ساده قابل درمانه.

 

خونریزی

پس از ۹ ماه بارداری و دور بودن از عادت ماهانه، قاعدگی با حس انتقام جویانه ای برمیگرده. در اول خونریزی شدید و به رنگ قرمز روشنه بعد بعد از چند روز مایل به صورتی می شه . برخلاف قاعدگی ای طبیعی، ترشحات تا هفته ها ادامه دارن.

ترشحات واژن پس از زایمون تشکیل شده از خون و سلولهای مرده بافت داخلی رحمه. ترشحات کم کم در هر دو رنگ به شکل روشن و حجم زیاد خارج می شن اما تا هفته پنجم و ششم از مقدار اون کم شده و به رنگ سفید یا زرد تبدیل می شن.

پدهایی که در طول این دوران از اونا استفاده می شه احتمال خطر عفونت رو به همراه دارن پس پیشنهاد می شه که از پدهای بهداشتی استفاده شه. یادتون باشه که فعالیتای شدید فیزیکی باعث افزایش اندازه خونریزی و هم اینکه طولانی شدن مدت زمان اون می شه.

 

ورم کردن پاها

احتمال داره تا پاها پس از زایمون مخصوصا سزارین شروع به خارش کرده یا سوزن سوزن شه. پس از زایمون رحم خون رو با فشار وارد بدن می کنه. علاوه بر این در طول زایمون احتمال داره تا به مادر مایعات تزریق شه. تموم خونها و مایعات داخل بدن مجبور می شن که به یه مکان برن و اون مکان پاها هستن. البته مقداری از این مایعات می تونن داخل دستها هم بشن و واسه همینه که شما متوجه تنگ شدن حلقه در دست خود میشین.  معمولا این ورم در طول مدت کوتاهی بین ۱۰ روز تا یه هفته از بین میره.

ممکنه اندازه پاهای شمام در طول این دوران عوض شه به طور مثال میفهمید که اندازه پا بزرگتر از قبل شده. دلیل اون اینه که رباطها در طول بارداری در داخل بدن شل شده و باعث پهن شدن پاها می شن.

این تغییرات واسه بعضی از خانمها موقتیه اما این نوع تغییر در بعضی از خانمها دائمی می شه.

 تورم

چند روز پس از زایمون میفهمید که اندازه سینه ها نه فقط بزرگتر از قبل شده بلکه مثل یه تیکه سنگ سفت شده.

زمانیکه شیر وارد سینه ها می شه جریان خون بیشتر شده و تورم ایجاد میشه. در این زمان حس پر بودن سینه ها واسه بعضی از خانمها راحت بوده و واسه یه سریای دیگه بسیار سخته و ایجاد ناراحتی می کنه.

بهترین کمک به این وضعیت تنها شیر دادن به نوزاده. پس اگه در مورد شیر دادن به نوزاد با مشکل مواجه هستین بهتره با یه متخصص در این مورد مشورت کنین.

اگه درد سینهاتون بیشتر از ۲ الی ۳ روز به طول رسید به دکتر متخصص مراجعه کنین احتمال داره که درد اونا به وجود اومده به وسیله عفونت سینه ها باشه.

بعضی از خانمهایی که از سینه شیر نمی دن تصور می کنن اگه سینهای خود رو از شیر خالی نکرده و اونا رو تحریک نکنن بهتره اما باید بدونن اگه سینه ها از شیر خالی شن احساس بهتری دارن. البته در اینصورت هم بدن اونا تصور می کنه که اونا به نوزاد شیر میدن و دوباره سینه ها از شیر پر می شن. گذاشتن کیسه سرد و برگهای کلم به بهتر شدن این مشکل کمک می کنه.

 هموروئید

در زایمون طبیعی زمانیکه خانوم باردار واسه خارج شدن نوزاد به خود فشار وارد کرده و به اصطلاح زور می زنه میشه رگهای برجسته روی پیشونی اونو که بر اثر فشار ظاهر می شن دید. وریدیای هموروئیدی تحت این فشارها قرار می گیرن البته نگفته نمونه قبل از زایمون وریدیای هموروئیدی به مدت ۹ ماه تحت فشارهای رحم باردار قرار گرفته.

راه های زیادی واسه خلاص شدن از هموروئید هست. کمپرس سرد و-غوطه ور شدن در وان آب یا شستشو در اون و به کار گیری دستمالای مرطوب داروئی پس از اجابت مزاج و هم اینکه مشورت با مادرانی که قبلا این دوران رو تجربه کردن.

اگه هموروئید پس از یه یا دو هفته بهبود نیافت و هم اینکه متوجه خونریزی از اون شدید با دکتر متخصص مشورت کنین این مسئله یه موضوع به طور کامل طبیعی بوده و احتیاجی نیس در خفا از وجود اون رنج بکشین.

 

ریزش مو

شما خیالاتی نشدین ریزش موها پس از زایمون یه حقیقته. ریزش موها پس از زایمون یه مورد طبیعیه که در بعضی از خانمها شدیدتر بوده و موجب نگرانی اونا رو جفت و جور می کنه.

در طول بارداری هورمون استروژن باعث افزایش و رشد موها شده و از ریختن اونا در طول بارداری جلوگیری می کنه. پس از بارداری سطح این هورمون پایین اومده و در اثر اون رشد موها متوقف شده و شروع به ریزش می کنن. ریزش موها معمولا ۱۲ هفته پس از زایمون شروع می شه.

هرچند متخصصین پوست ادعا می کنن که مو بعد از ۶ تا ۱۲ ماه پس از بارداری باید به ضخامت قبل از دوران بارداری برگرده اما خیلی از مادران ادعا کردن که موهای اونا به کیفیت قبل از بارداری برنگشته ان.

 

درد پشت و ران

درد پشت و ران یکی دیگه از مشکلات شایع در بارداری بوده اما میشه پس از تولد نوزاد بر درد این قسمتها غلبه کرد. هنوز بطور کامل مشخص نشده که به چه دلیل بعضی از خانمها پس از زایمون دچار درد در قسمت پا و پشت می شن اما دلیلای مختلفی وجود دارن که می تونن باعث بوجود اومدن این درد پس از زایمون شن. کشیدگی در رباطها-و  پوشیدن کفشای ناجور-یا کشیدگی عضلات در ثر حمل نوزاد یا فاکتورهای دیگری که نامعلوم هستن.

 اما این مشکل قابل درمانه. با دکتر متخصص در این مورد مشورت کنین. بعضی از خانمها  با به کار گیری ورزش درمانی و انجام تمریناتی در منزل این مشکل رو برطرف کردن. هم اینکه  پیاده روی موجب تقویت عضله ها شده و به بهتر شدن درد اونا کمک می کنه.

 

بزرگ شدن شکم

بسیاری از خانمها امیدوارن که شکم اونا هرچه سریعتر، پس از زایمون به شکل و اندازه قبل از بارداری برگرده. اما شکم بیشتر خانمها پس از زایمون تغییر چندانی نکرده و بازم انگار باردار هستن.

 

بهتر است صبور باشین. یادتون باشه که رحم شما به مدت شش ماه بطور کامل کشیده شده. پس مساوی نیس که از اون توقع داشته باشیم به سرعت به فرم اولیه خود برگرده. معمولا رحم ۴ تا ۶ هفته زمان لازم داره تا جمع شده و به اندازه نرمال خود برگرده. شکم هم احتمال داره در طول ۹ ماه تا یه سال زمان لازم باشه تا به اندازه دلخواه شما برگرده. 

 

البته خانمهایی که قبل از زایمون شکمی صاف و تخت داشتن بهتره بدونن ماهیچه های شکم پس از بارداری و زایمون شل شده و دلیل اصلی اونم هورمونهای زمان بارداریه. هورمونها باعث چاقی بدن شده و واقعا چربیها رو به بدن هدایت می کنن. چربیها پس از بارداری پشت ماهیچه ها و در دور و بر روده ها باقی می مانند.

 نرمش و ورزش به محکم شدن ماهیچه ها و عضلات کمک کرده و کالریای اضافی رو می سوزونه. اما یادتون باشه مهم نیس که شما درباره ظاهر شکم خود بعد از زایمون چه فکری می کنین مهم اینه که بدن شما کار عجیبی رو انجام داده.

 

 شل شدن قسمتای پایین بدن

بعضی از خانمها پس از زایمون احساس ناراحتی در قسمت واژن خود می کنن. رحم، مثانه و مقعد کمی در اثر فشار زایمون پایین میان. بعضی از خانمها افتادگی این قسمتا رو خوب احساس می کنن. حالا خوبیش اینه این مشکل موقتی بوده و در طول چند هفته برطرف می شه.

 

پیشنهاد می شه واسه بهبود سریع ورزشهای کگل انجام شه. این ورزش به ایستادگی ماهیچه های کف لگن کمک می کنه. اینم بگیم که باید از وارد کردن فشار به این ماهیچه ها دوری کنین. به بیان دیگه از بلند کردن اشیای سنگین و هم اینکه خوردن غذاهایی که باعث یبوست می شن دوری کنین. اگه پس از گذشت ۶ هفته بازم احساس افتادگی در قسمت پایین بدن رو احساس کردین بهتره با دکتر خود مشورت کنین. ورزش درمانی و بعضی از ورزشای مخصوص باعث می شه تا این قسمتا به مکان اولیه خود برگردن.ای مخصوص باعث می شه تا این قسمتا به مکان اولیه خود برگردن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *