اندازه دور کمر و خطر دیابت | بیماری

چربی زیادتر از اندازه در  کمر می تونه خطر دچار شدن به بیماریایی مانند دیابت رو  زیاد کنه.اندازه گیری دور کمر  بیشتر به عنوان یه روش بهتر واسه بررسی خطر ابتلای فرد به مریضی طولانی است

 به نقل از سایت «بی بی سی»، می گن مردانی که دور کمرشون بالای ۱۰۲ سانتی متر و زنائی که دور کمرشون بیشتر از ۸۸ سانتی متره، در خطر زیاد دچار شدن به دیابت نوع دوم هستن.

دیابت نوع دوم خطر حمله قلبی و سکته رو بالا می بره و دلیل اصلی نابینا شدن افراد در سن کاره، ضمن اینکه به رگای خونی و اعصاب هم آسیب می زنه و در بریتانیا هر هفته ۱۰۰ پا به دلیل این آسیب بریده می شه. اگه کسی در سن ۵۰ سالگی دیابت نوع دوم داشته باشه، ممکنه ۶ سال زودتر از کسی بمیرد که دیابت نداره.

سازمان سلامت عمومی انگلیس میگه، مردانی که دور کمر ۱۰۲ سانتی متری دارن، ۵ برابر بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به دیابت نوع دوم هستن. زنا هم وقتی به دور کمر ۸۸ سانتی متر برسن، ۳ برابر بیشتر در خطر هستن.

این سازمان اخطار میده، مردهایی با دور کمر تا ۱۰۲ سانتی متر یا زنایی با دور کمر ۸۰ تا ۸۸ سانتی متر، با اینکه در گروه افراد با بالاترین خطر قرار نمی گیرن اما هم اونقدر خطر بیشتری نسبت به بقیه که کمر لاغرتری دارن، اونا رو تهدید می کنه.

منبع-سلامانه

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *