اندازه دور کمر مهم است | چاقی

چاقی چند علتیه و درمان اون ساده نیس. چاقی می تونه در ایجاد و وخامت بعضی مریضیا اثر داشته باشه، مانند: مریضیای قلب و عروق ، دیابت نوع دوم، پُر فشاری خون ، سکته مغزی ، بعضی سرطانا و مشکلات مفاصل زانو و کمر.

بی دقتی در درمان چاقی رایجه. متأسفانه در بیشتر افراد، تموم ریشه های چاقی مورد توجه قرار نمی گیرن، از این رو یافته های درمانا به سرعت رنگ می بازن.

دسترسی بی اندازه و مرز به غذاهای کم حجم ولی پُر انرژی، نبود جنب و جوش کافی به واسطه زندگی مدرن امروزی و تاثیر وضعیت ژنای به ارث رسیده از والدین، از روشن ترین موارد مؤثر در زیاد شدن وزن هستن.

این در حالی است که متأسفانه نه فقط بیماران، بلکه بعضی وقتا پزشکان هم درباره چاقی بحثی رو پیش نمی کشن و افراد در برابر چاقی رو به درمان و پیشگیری تشویق نمی کنن.

درمان چاقی به یه راه و روش همه جانبه نیاز داره. انجام یه مشاوره تغذیه یا یعنی رعایت کردن یه رژیم غذایی کم کالری واسه درمان همیشگی چاقی کافیه؟ اون دسته از رفتارای مریض که احتمال بروز چاقی و شاید بعضی مریضیای دیگه رو زیاد می کنه، نباید شناسایی و هدف درمان قرار بگیرن؟

به طور کامل مشخصه که توجه به عادات غذایی و اندازه و چگونگی فعالیت بدنی فرد از اهمیت زیادی برخورداره. باید مریض گرفتار به چاقی، اون دسته از رفتارهایی رو که سلامت ایشون رو به خطر انداخته ان، بشناسه تا بتونه از اونا دوری کنه.

آماده تغییر هستین؟

شخص چاق باید بدونه که وضعیت فعلی اون نتیجه روش غلط زندگی روزمره ایشون بوده و بدون تغییر اون، وزن هم تغییری نمیکنه. اگه در رفتارای غذایی، تغییری صورت قبول نکنه، کاهش وزن تقریباً غیر ممکنه.

اضافه وزن دارم؟

اندازه گیری شاخص توده بدن یا BMI عملی ترین راه تعیین اضافه وزن یا چاقی هستش. پس اولین قدم، اندازه گیری شاخص توده بدنه. شاخص توده بدن به همون اندازه مهمه که اندازه گیری فشار خون.

واسه اندازه گیری شاخص توده بدن باید اندازه وزن طبق کیلوگرم بر مجذور قد طبق متر تقسیم شه. فرض کنین فردی ۷۰ کیلوگرم وزن و ۱۷۲ سانتیمتر قد داره، یعنی قد  اون  طبق متر برابر ۷۲/۱ه. اگه ۷۲/۱ رو در خودش ضرب کنیم مجذور قد  این فرد به دست میاد یعنی حدود ۹۶/۲. حالا ۷۰ رو بر ۹۶/۲ تقسیم می کنیم، یعنی حدود ۶/۲۳. پس شاخص توده بدن ایشون ۶/۲۳ه.

واسه بزرگسالان اگه شاخص توده بدن بالاتر از ۲۵ ، ولی کمتر از ۳۰ باشه، یعنی فرد دچار اضافه وزنه. کسی که دارای شاخص توده بدن ۳۰ یا بیشتر از اون هستش، به مریضی چاقی مبتلاست.

یعنی همه بزرگسالان باید تلاش کنن شاخص توده بدن خود رو در محدوده زیر ۲۵ نگه دارن.

دور کمر

اندازه گیری دور کمر از این رو مهمه که تقریباً با اندازه چربی موجود در تنه و دور قلب نسبت مستقیم داره، مخصوصا شاید بعضی از آقایون اضافه وزن زیادی نداشته باشن، ولی دور کمر اونا بسیار بزرگ باشه. اینم خطرناکه. در واقع، اندازه دور کمر به طور جداگونه از چاقی می تونه یکی از عوامل خطرزا به حساب رود که استعداد فرد رو در دچار شدن به مریضیای قلب و عروق، دیابت نوع دوم، چربی بالای خون و پرفشاری خون زیاد می کنه.

واسه اندازه گیری دور کمر باید نوار اندازه گیری رو کمی بالاتر از ناف و زیر دنده های قفسه سینه بذاریم. اگه دور کمر آقایون بیشتر از ۱۰۲سانتیمتر و دور کمر بانوان بیشتر از ۸۹ سانتیمتر باشه، باید به اونا پیشنهاد کرد، تغییراتی رو در روش زندگی خود بسازن.

محققان چه میگن؟

تحقیقای موجود به طور به طور کاملً روشن تاکید می کنن که اضافه وزن بر احتمال مرگ و میر اضافه می کنه و احتمال مشکلات به وجود اومده به وسیله بقیه مریضیا رو هم زیاد می کنه و در مقابل کاهش وزن مانند سدی، از تاثیر عوامل خطرزای مریضیای مهم جلوگیری می کنه.

در بزرگسالان چاقی و بزرگی شکم دو دلیلی هستن که جدا از هم خطر آفرین هستن. تحقیقات نشون میده همین طور که شاخص توده بدن از ۲۵ بیشتر می شه، احتمال مرگ و میر هم زیاد می شه. با بالاتر رفتن این شاخص از مرز ۳۰ ، سیر صعودی احتمال مرگ شتاب بیشتری میگیره.

همین امر درباره دور کمر بیشتر از ۱۰۲ سانتیمتر در آقایون و بیشتر از ۸۹ سانتیمتر در بانوان صادقه.

دکتر کیقباد بهدین-همشهری

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *