تحلیل آمار سایت و وبلاگ چرا آب در کوزة سفالی خنک می شود؟ | وبگاه پویندگان علم و بصیرت
دوشنبه , ۲۸ مهر ۱۳۹۳
مطالب جدید
شما اینجا هستید : خانه » هزوارویک چون و چرا » چرا آب در کوزة سفالی خنک می شود؟
چرا آب در کوزة سفالی خنک می شود؟

چرا آب در کوزة سفالی خنک می شود؟

اگر آب را درون یک کوزة سفالی بریزید، پس از چند ساعت خنک می­شود. آیا می­دانید چرا؟

طبق یک اصل فیزیکی، تبخیر موجب سر شدن می شود. وقتی مایعی بخار می­شود، دمای آن کاهش می­یابد؛ زیرا گرمای لازم برای عمل تبخیر، از خود مایع گرفته می­شود.

کوزه های سفالی دارای تعداد زیاد منافذ ریزند. اندکی از آبی که درون یک کوزة سفالی ریخته می­شود، به این منافذ نفوذ می­کند و تبخیر می­شود. عمل تبخیر، آب موجود در کوزه را خنک می­کند. اگر همین آب را داخل یک ظرف شیشه­ای یا فلزی برزیم، تبخیری صورت نمی­گیرد؛ زیرا این ظروف هیچ منفذی ندارند. به همین جهت آب نیز خنک نمی­شود.

وقتی خودمان را باد می­زنیم، خنک می­شویم؛ زیرا قطرات عرقی که از منافذ موجود در سطح پوستمان خارج می­شوند، حرارت بدن را می­گیرند و بخار می­شوند. در هوای گرم سگها زبانشان را از دهانشان بیرون می­آورند تا خنک شوند. به این ترتیب آب موجود در سطح زبان تبخیر می­شود و سگ احساس خنکی می­کند. در فصل تابستان پاشیدن آب در کوچه و خیابان نیز باعث تبخیر آب و خنک شدن هوا می شود.

استفاده از مطالب با ذکر منبع (آدرس صفحه) بلامانع است.

 

درباره ???? ????? ???

مدیر سایت : اميدوارم که مطالب اين سایت را پسنديده بوده و زمانی را که برای خواندن این مطالب صرف می کنید بهره کافي را کسب نمایید. ان شا’الله. این سایت در جهت افزایش اطلاعات بازدیدکنندگان عزیز در زمینه های اطلاعات علمی ،دینی و ... ایجاد شده و امیدواریم با نظرات خود برای هر چه بهتر شدن سایت تلاش فرمائید.

پاسخ به مطلب

آدرس ایمیل منتشر نخواهد شد . کامل کردن فیلد های علامت دار الزامی میباشد . *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
:
#