اندر خواص میوه کاکتوس | سبزیجات

اندر خواص میوه کاکتوس

چند سالیه میوه های عجیب و غریبی به کشورمون راه پیدا کرده. میوه هایی با اشکال و طعمای متفاوت که هر ذائقه ای رو با طعم منحصر به فردش عاشق می کنه. یکی از این عجایب دنیای زمینی میوه کاکتوس است. در ایران به اون گلابی خاردار یا انجیر کاکتوس می گن.

 

این میوه، بیضی شکل بوده و به رنگ قرمز بنفشه. سطح اون از خارهای ریزی پوشیده شده که اگه پوست زبر و کلفت اون در زمان مصرف جدا نشه، می تونه ناراحتیایی رو در گلو، مری و معده بسازه.

 

 

سه نوع کاکتوس خوراکی هست که در زیر به توضیح اون می پردازیم:

* سان پدرو (Sanpedro): این کاکتوس دارای ارزش دارویی بالایی هستش و آب به دست اومده از اون مانع سوزش مثانه و کلیه می شه و تب بالا و هپاتیت رو درمان می کنه.

*هودیا (Hoodia): این نوع بیشتر در آفریقای جنوبی به عمل میاد و به درمان چاقی بیشتر از اندازه کمک می کنه.

* اوپنتیا (Opuntia): پر از فلاوانوئیدزه که خاصیت آنتی اکسیدان داره. آنتی اکسیدان اثر سم زدایی داره و از آسیب سلولی که باعث سرطان و پیری می شه، جلوگیری می کنه.

سوریه و لبنان از جمله کشورهاییه که این میوه رو پرورش داده و مراکش بزرگ ترین کشور صادرکننده اون هستش.

این میوه یکی از غنی ترین غذاهای پستانداران نواحی کویری و بیابانی حساب می شه و امروزه گیاه زینتی اون در خونه ها پرورش پیدا میکنه، اما این سۆال مطرحه مگه میوه کاکتوس چه فوایدی داره که در کشورای آمریکای مرکزی، هند، آفریقا و استرالیا طرفداران زیادی رو به خود جلب کرده؟

از عفونتای کلیوی جلوگیری کرده و تب بالا و هپاتیت رو درمان می کنه و با کمک

به گردش خون به طور زیادی در درمون زخم ها موثره

فایده های درمانی

* میوه کاکتوس به دلیل اون که در منطقه ای بیابانی و خشک پرورش پیدا میکنه، پر از ترکیبات آنتی اکسیدانیه. خوبه بدونین آنتی اکسیدانا اسلحه گیاه در برابر مقابله با شرایط سخت و طاقت فرسای محیطیه. وجود این ترکیبات در میوه کاکتوس اثر سم زدایی قوی و ضدالتهاب داشته و از آسیب سلولی که باعث سرطان و پیری می شه جلوگیری و از طرف دیگه با تقویت سیستم دفاعی، بدن رو در برابر عفونتا مقاوم تر می کنه.

* یکی از کاربرده های عادی میوه کاکتوس مصرف اون در رژیم غذاییه که به دلیل غنی بودن از مواد فیبری باعث کنترل گرسنگی می شه.

* این میوه مقوی دستگاه گوارش بوده و خاصیت رونده داشته و باعث لینت مزاج می شه. مهم ترین فایده اون در درمون کبده و مصرف اون واسه بیماران کبدی با نظر دکتر مربوط خوبه.

* هم اینکه باعث سلامت قلب شده و در کاهش کلسترول بد خون نقش زیادی داره.

* بعضی منابع ادعا می کنن مصرف این میوه بعد از غذا باعث کاهش جذب انسولین می شه و واسه مبتلایان به دیابت نوع ۲ خوبه.

* از عفونتای کلیوی جلوگیری کرده و تب بالا و هپاتیت رو درمان می کنه و با کمک به گردش خون به طور زیادی در درمون زخما موثره.

* این رو هم بدونین از میوه کاکتوس روغنی جفت و جور می شه که غنی از ویتامین E بوده و اندازه آنتی اکسیدان اون سه برابر بقیه روغنا و واسه مقابله با پیری پوست بسیار نافعه.

 

کشف اثر میوه کاکتوس در تنظیم قند خون دیابتیا

میوه کاکتوس در تنظیم قند خون بیماران دیابتی نوع دوم موثره. دکتر سید محمود فرش پور رضایی، عضو هیئت علمی سازمان تحقیقات آموزش و گسترش کشاورزی و موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی، با اعلام این خبر گفت: کاکتوس خوراکی، گیاهی پر طرفدار در کشورای آمریکای مرکزی، اروپا، خاورمیانه، هند، آفریقای شمالی و استرالیاست.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: برگای این گیاه پر از بتاکاروتن، ویتامینای گروه B، ویتامین C و کلسیمه.

دکتر رضایی در تشریح جزئیات تحقیق خود گفت: میوه گیاه کاکتوس خیلی وقتا جور واجور به طور روزانه تا مدت ۲ ماه به موش خورونده شد، البته قبل از شروع مصرف میوه کاکتوس، این موشا به دیابت گرفتار شده و قند خون اونا اندازه گیری شده بود. پس از ۲ ماه مصرف میوه گیاه کاکتوس، دوباره قند خون این موشا اندازه گیری شد که یافته ها نشون داد میوه گیاه کاکتوس اثر ضددیابتی داره و در تنظیم قند خون موثره.

خلاصه این تحقیق در کنگره بین المللی داروسازی و بیوتکنولوژی خاورمیانه سال ۲۰۱۰ در دبی ارائه شده.

 

فرآوری: مریم مرادیان نیری


منابع:

جام جم – فاخره بهبهانی

روزنامه خراسان

 

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *