اندازه دور کمر نشان دهنده ریسک ابتلا به بیماری کبد – | بیماری

: اندازه دور کمر نشون دهنده خطر دچار شدن به مریضی کبد

چربیای دور کمر و ظاهر بدی که این چربیای اضافه به ترکیب بدن میدن، ممکنه واسه خیلی از افراد آزار دهنده باشن. اما نکته دیگری که مهمتر از زیبایی ظاهریه خطرات این چربی دور کمر واسه سلامتی افراده.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان علوم پزشکی در دانشگاه میلان ایتالیا می گن یافته های یه مطالعه نوین اونا نشون داده که واسه حفظ سلامت کبد، کنترل اندازه دور کمر مهم تر از کنترل وزن است.

طبق یافته گذشته محققان دانشگاه میلان ایتالیا، ایجاد چربی دور کمر می تونه موجب بروز مشکلات جدی تری در اندازه با چاقی در روند دچار شدن به مریضی کبد چرب غیرالکلی شه.

در حالیکه بیشتر مریضی کبد چرب غیرالکلی با چاقی در رابطه دونسته می شه، اما تحقیق نوین انجام شده به سرپرستی دکتر روزا لامباردی بر این مسئله تاکید داره که درصدی از این بیماران ً چاق نیستن.

به گفته این محققان، این اولین مطالعه س که نشون میده بیماران گرفتار به کبد چرب غیرالکلی که دارای اندازه بیشتر چربی دور شکمی هستن بیشتر از افراد چاق گرفتار به این مریضی در خطر قرار دارن.

محققان ایتالیایی در این مطالعه به بررسی خصوصیات ۳۲۳ مریض گرفتار به کبد چرب غیرالکلی پرداختن. شرکت کنندگان براساس شاخص توده بدنی، اندازه دور کمر و چربی دورشکمی گروه بندی شدن.

محققان هم اینکه به این نتیجه رسیدن مشکلات متابولیکی، قلبی-عروقی و بافتی به وجود اومده به وسیله مریضی کبد چرب غیرالکلی به شکل موثرتری از راه ترکیب شاخص توده بدنی و اندازه دور کمر تشخیص داده می شن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *