انحراف چشم کودکان چگونه درمان می شود | بیماری

: راه های تشخیص ودرمالن انحراف چشم در کودکان

وقتی فردی به دنیا میاد، می گن که چشم به جهان گشود، این جمله به معنی به دنیا آمدنه ولی شاید بشه از زاویه دیگری هم به اون نگریست، یعنی ما وقتی به دنیا میایم، با چشم هامون دور و برمون رو می بینیم و اونو درک می کنیم. دیدن، نعمتیه که هیچ کسی حاضر نیس حتی واسه چند ثانیه از اون محروم شه.
به دلیل اهمیتی که چشما دارن باید از لحظه تولد مورد معاینه و بررسی قرار بگیرن. انحراف چشم، یکی از مشکلاتیه که بعضی از کودکان به اون گرفتار می شن و این مسئله می تونه مشکلاتی رو به همراه داشته باشه. یه متخصص چشم و فوق تخصص پیوند قرنیه، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد این مریضی میگه.
ماهیچه های عجیب ما
چشم آدم از دو کره تشکیل شده که در کاسه سر (جمجمه) قرار گرفته. چشما به کمک یه سری ماهیچه، به حرکت در میان. این ماهیچه ها باعث می شن چشم توانایی چرخش به جهان جورواجور رو داشته باشه. این ماهیچه قابلیتای بسیار زیادی دارن. مثلا، وقتی یه جسم در زاویه دید فرد قرار میگیره، این ماهیچه ها منظم و به شکلی خاص، به حرکت در میان که تصویر دقیقی به کمک قسمتای دیگه بینایی واسه فرد ایجاد می کنن.
ماهیچه های چشم به اندازه ای دقیق هستن که حتی در بین حرکت هم اختلالی در کارشون به وجود نمیاد. اگه نظم و هماهنگی در ماهیچه ها به هم بخوره و چشما تو یه جهت خاص کار نکنن، این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی واسه فرد می شه که به اون انحراف چشم یا استرابیسم (Strabismus) می گن.
کمک گرفتن از عینک
چشم آدم واسه دیدن باید هم یکی بودن و هم تقارب (همگرایی) بکنه، در شرایطی که این تقارب دچار مشکل شه، چشم فرد خوب کار نمی کنه. انحراف چشم بیشتر در کودکانی شایعه که چشم اونا دارای نمره عینکه ولی عنیک نیم زنند. این دسته از کودکان معمولا در سن دو تا سه سالگی، به عینک نمره مثبت یا دوربین نیاز دارن و واسه اصلاح انحراف چشم باید حتما عینک بزنن. به خاطر همین والدین باید حتما کودکان خود رو در اینجور شرایطی که چشم اونا دارای انحراف چشم باید حتما عینک بزنن. به خاطر همین والدین باید حتما کودکان خود رو در اینجور شرایطی که چشم اونا دارای انحرافه، واسه معاینه، پیش دکتر متخصص چشم ببرن.
انحراف کاذب در چشم
بعضی وقتا انحراف چشم در کودکان می تونه دلایل دیگری هم داشته باشه. مثلا در شرایطی که پل بینی (برآمدگی استخوانی قسمت وسط بینی) کودک پهن باشه، چشم به شکلی زیر پوست بینی قرار میگیره. این مسئله شاید در نگاه اول انحراف چشم به نظر برسه ولی درواقع، انحراف چشم کاذب حساب می شه. به عبارت روشن تر، چشم کودک مشکلی نداره و تنها ظاهر اون مثل انحراف چشمه. البته تشخیص این مسئله رو دوش دکتر متخصص چشم خواهدبود. دچار شدن به این نوع انحراف چشم کاذب، واسه کودک مشکلی به وجود نیم آورد و کم کم و با افزایش سن کودک این مسئله برطرف می شه.

انحراف چشم در هر سنی که باشه باید خیلی سریع درمان شه

ضربه و سکته دردسرساز
انحراف چشم، علاوه بر اینکه در کودکان به وجود میاد، می تونه در افراد بزرگ سال هم ایجاد شه، البته دلایل به وجود آورنده این نوع از انحرافای چشم با دلایل به وجود آورنده انحراف چشم کودکان، فرق داره. اگه طبق هر دلیل به چشم ضربه وارد شه، این احتمال هست که ماهیچه های چشم تخریب شن. تخریب ماهیچه های چشم، با فلج یا انحراف چشم همراه س. ضربه هایی که به مغز هم وارد می شن، می تونن باعث آسیب به عصب ماهیچه های بینایی شن. این ضربه ها می تونن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به سر وارد شن.
علاوه بر این سکته های مغزی هم می تونن دلیل دیگری واسه دچار شدن به انحراف چشم باشن. بعضی وقتا دلیل مشکل در کارکرد ماهیچه های چشم، دچار شدن به یه سرماخوردگی ویروسیه که با فلج موقت ماهیچه های چشم و انحراف در اون همراه س. یکی دیگه از دلایلی که می تونه، با آسیب به ماهیچه های چشم همراه باشه، دچار شدن به بیماریایی چون ام. اس (MS) است.
ضرورت به کار گیری یخ
هنگام ضربه به چشم، باید به صورت غیرمستقیم یخ روی محل آسیب دیده گذاشت (مثلا گذاشتن هوله ای که در ظرف یخ قرار گرفته) تا از ایجاد تورم جلوگیری کنه، اگه پس از ضربه، مشکلاتی چون کبودی و اشکال در بینایی به وجود بیاد، باید حتما به دکتر متخصص چشم مراجعه کرد.
پای استرس در میونه؟
شاید خیلی از افراد تصور کنن که استرس می تونه تاثیری بر ماهیچه های چشم داشته باشه و باعث انحراف چشم شه، در حالی که معمولا این مسئله باعث انحراف چشم نمی شه. تاثیر استرس معمولا روی ماهیچه های چشم، در حد پرش (ضربان دار شدن) و لرزش پلک است. معمولا مشکلات به وجود اومده به وسیله استرس، باید به وسیله متخصص اعصاب و روان، مورد بررسی و درمان قرار بگیره. این مشکلات معمولا با قرصای آروم بخش، زیر نظر متخصص قابل درمان هستن.
درمان در کودکان
انحراف چشم در هر سنی که باشه باید خیلی سریع درمان شه و در صورت نبود درمان به موقع، باید انتظار کم بینایی رو در کودک داشت که این آسیب معمولا جبران ناپذیره. انحراف چشم هم اینکه می تونه باعث از بین رفتن زیبایی کودک شه و از نظر اجتماعی واسه اون مشکلاتی رو مخصوصا در مدرسه به وجود بیاره. انحراف چشم باعث مشکل در کارکرد چشم شده و تنبلی رو داره. واسه درمان این مشکل، باید چشم سالم کودک رو در ساعاتی از روز بست تا چشم مشکل دار، دچار تنبلی دائمی نشه.
چه موقع باید جراحی کرد؟
اگه انحراف چشم به دلایل دیگری به غیر از نیاز به عینک و در سن بالا ایجاد شه، در اینجور شرایطی دلیل به وجود آورنده این مسئله مورد بررسی قرار میگیره. اگه دلیل آسیب به ماهیچه چشم، فلج باشه، شش ماه باید صبر کرد تا مشکل برطرف شه. اگه بعد از گذشت شش ماه، چشم به حالت عادی بازنگشت، جراحی واسه فرد درنظر گرفته می شه. جراحی ماهیچه های چشم، یه جراحی پیچیده و سنگین حساب می شه و جراح باید به قدت مشکل ماهیچه های آسیب دیده رو برطرف کنه.
پس از جراحی ممکنه انحراف چشم به طور کامل اصلاح نشه. مثلا، فردی که چشم اون دارای ۲۰ درجه انحراف باشه، ممکنه پس از عمل جراحی پنج درجه از این انحراف بمونه. بعضی وقتا هم عمل به طور کامل موفقیت آمیزه ولی کلا هرچه انحراف چشم کمتر باشه، نتیجه عمل هم بهتر خواهدبود.
اورژانس چشم
چشما یکی از از حساس ترین قسمتای بدن حساب می شن که باید در همه حال مراقب اونا بود، بعضی وقتا در اثر بروز یه اتفاق یا حادثه، سلامت چشم ها به خطر میفته. رفتن جسم تیز داخل چشم و ریختن ماده شیمیایی در چشم، اتفاقاتی هستن که ممکنه واسه هر فردی به وقوع ملحق شن. در اینجور شرایطی باید ضمن حفظ خونسردی کارایی رو تا رسیدن اورژانس انجام داد.
یه متخصص طب اورژانس، استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران شما رو با مهم ترین کارایی که هنگام وقوع این اتفاقات باید انجام داد، آشنا می کنه. ورود اجسام ریز به داخل چشم، بیشترین موردیه که واسه افراد اتفاق میفته. واسه حل مشکلات به وجود اومده به وسیله این مسئله باید جسم رو از چشم خارج کرد و اونو شست.
واسه این منظور میشه از مایع استریل چشم که در داروخانه ها هست، کمک گرفت و در صورت نبود دسترسی به این مایع، شست و شو با آب تمیز، اشکالی نداره. شست و شو در مواردی که ماده شیمیایی هم وارد چشم شده باشه، کاربرد داره و باعث کاهش غلظت ماده شیمیایی می شه.
واسه شست و شو، فرد باید بشینه یا دراز بکشه طوریکه سر، کمی خم شه و چشم سالم بالاتر از چشم آسیب دیده قرار بگیره. آب یا مایع استریل، باید از گوشه داخلی چشم وارد و از گوشه خارجی اون، بیرون ریخته شه. اگه ماده اسیدی یا قلیایی وارد چشم شده باشه، این کار باید بااحتیاط انجام شه تا به قسمتای دیگه صورت آسیب وارد نشه.
اگه کره چشم طبق هر دلیل (معمولا ضربه یا ورود جسم خارجی) آسیب جدی دیده و حالت نرم پیدا کرده باشه یا از اون مایعی خارج شه، در اینجور شرایطی نباید مبادرت به شستشو چشم کرد، چون انجام این کار می تونه باعث آلودگی چشم شه و خطر عفونت رو بالا ببره. تحت هر شرایطی چه شست و شو انجام شه و چه امکان شست و شو نباشه، واسه کاهش آسیب، درد و ناراحتی، باید چشم آسیب دیده و چشم سالم رو بست. واسه بستن چشم آسیب دیده، میشه از لیوان یه بار مصرف استفاده کرد و پایین اونو با چسب به پوست وصل کرد.

روی چشم شالم هم باید گاز استریل یا پارچه تمیز گذاشت. بعد از انجام این کار، فرد رو باید به مراکز درمانی منتقل کرد. اگه در چشم، جسم تیز و برنده وجود داشته باشه، نباید مبادرت به خارج کردن اون کرد و بستن چشما هم در این حالت لازمه.

انحراف چشم، علاوه بر اینکه در کودکان به وجود میاد، می تونه در افراد بزرگ سال هم ایجاد شه

حتما از دکتر کمک بگیرین
مشکل در بینایی می تونه واسه فرد مشکلات زیادی رو بسازه به خاطر همین باید توجه کافی به چشما داشت.
• والدین باید فرزندان خود رو از زمان نوزادی واسه معاینه چشم، پیش چشم دکتر ببرن.
• اگه ظاهر چشم، عجیب باشه و در اون انحراف وجود داشته باشه، این مسئله نباید به وسیله والدین ندیده گرفته شه.
• درمان انحراف چشم باید در سنین پایین باشه و در مون در سن بالا ممکن نیس و می تونه مشکلات جبران ناپذیری رو به همراه داشته باشه.
• اگه چشمای کودک، نقاط دور یا نزدیک رو خوب نمی بینه، این مسئله نباید به وسیله والدین ندیده گرفته شه و واسه بررسی و درمان اون باید به دکتر متخصص چشم مراجعه کرد.
• بعضی از والدین تصور می کنن که زدن عینک ظاهر نامطلوبی واسه فرزندشون به وجود می آورد، این دسته از والدین باید بدونن که نزدن عینک می تونه مشکلات زیادی رو واسه کودک در آینده به وجود بیاره.
• اگه دکتر متخصص چشم، بستن چشم سالم کودک رو لازم دونست، در اینجور شرایطی باید حتما زمان بسته بودن چشم، با در نظر گرفتن دستور دکتر باشه.
• ضربه هایی که به چشم یا سر وارد می شن و مشکل کارکرد چشم رو به همراه دارن باید جدی گرفته شن و با مراجعه به دکتر متخصص چشم مورد بررسی قرار بگیرن.
• اگه دکتر متخصص چشم، انجام جراحی رو لازم دونست، نباید این کار رو به تعویق انداخت، چون ممکنه با گذشت زمان، درمان سخت تر شه.

انحراف چشم کودکان چیجوری درمان می شه

۵۱
منبع : ماهنامه همشهری تندرستی / برترینا-/ ر

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *